вівторок, 25 грудня 2007 р.

Firefox 3.0 - враження

Можу сказати, що на разі позитивні. По перше, вогнелис 3.0 перестав жерти пам'ять. Отже, фраза про виправлених понад 300 проблем з витоком пам'яті в ньому є правдою. Появилося меню Тямущі Закладки - куда спихаються найбільш відвідувані сторінки, і які можна потім додати в Закладки.

Чомусь в репозиторіях Ґутсі була версія вогнелиса 3.0~alpha1, до якої не хотів ставитися файл української локалізації. Довелося викинути цілий пакет і просто розархівувати файл з сайту Вогнелиса версією 3.0~b2, до якого пасувала вже локалізація з http://mozilla.org.ua, в директорію /usr/local/lib/firefox-3.0b2 (саме цей шлях був прописаний в скрипті, що запускає Вогнелиса. Очевидно, що його можна спокійно поміняти). Ну і потім зробити символьний лінк з /usr/local/lib/firefox-3.0b2/firefox на /usr/local/bin/firefox i перейменувати або викинути /usr/bin/firefox.

понеділок, 24 грудня 2007 р.

Кутя по польськи


Оце недавно натрапив в польському супермаркеті на кутю! В банці як консерва, напис на 4 мовах, причому з усіх чотирьох написів тільки на одному немає написано, що це "оригінальний польський рецепт". Догадалися на якому? :mad: Щодо куті, то поляки жеруть карпа на різдво, а кутя де-не-де в східній частині.

пʼятниця, 21 грудня 2007 р.

Nvidia і hibernate в Ubuntu

Стикнувся з проблемою, пов'язану з hibernate. Після виходу з hibernate в мене залишався чорний екран, реанімація всього заліза проходила через кнопку Reset. Причому чомусь на лаптопі з Nvidia GeForce Go 6150 вхід і вихід з режиму hibernate проходив без проблем, а на мому стаціонарному компі із старою картою GeForce2 MX/MX 400 нічого не виходило. Що цікаво, вирішилося все просто - опція
Option "NvAGP" "1"
в секції "Device" в xorg.conf зняла проблему відразу.

VDR, dxr3, затримка або злітання зображення при переключанні каналів

Цей глюк був з самого початку, я не розумів в чому справа і не звертав на нього уваги. Однак, коли робота компотюнера стала стабільною, затримки зображення при переключанні каналів, або взагалі злітання плагіна dxr3 змусило мене до шукання причини. По логах було помітно, що злітання відбувається, коли переключається канал і появляється інформація про сам канал, і теж коли швидко рухатися по меню ВДРа. Це навело на підозру, що винне OSD, але читання форумів однозначної відповіді не дало. Що то значить читати документацію!!! Черговий раз перекомпілювуючи плагін dxr3, я прочитав (!!!) нарешті файл TROUBLESHOOTING в кореневій директорії плагіна, де були слова:
* OSD instability, flicker, tearing colors etc can in some cases to some extent be reduced by using (increasing) the OSD flush rate option in plugin settings. For many people, using the skinelchi plugin or the text2skin plugin with the enElchi skin has been reported to work much better than other skins (even with OSD flush rate set to 0).

Далі зрозуміло, я встановив плагін vdr-plugin-skinelchi, поміняв в настройках шкірку на skinelchi і все прийшло в норму, зривання зображення майже не помітне.
Висновок - документацію ТРЕБА читати.

Оптимізація Кубунту

Знайшов цікаву статтю про оптимізацію Feisty Fawn. Однак то саме справедливе для Ґутсі, так що я зразу ж використав її для стаціонарного компа і в компі, на якому зроблений VDR. Дійсно, мушу зазначити, що швидкість завантаження в обох зросла, для стаціонарного компа десь приблизно в два рази швидше.

четвер, 1 листопада 2007 р.

Про нову версію 1.5.x VDR

Остання стабільна версія VDR на сьогоднішній день є 1.4.7. Зараз ведеться інтенсивна робота над новою версією 1.5.x. Я переклав мовний файл до неї українською, Клаус відписав, що "Thanks. I've added the iso8859-5 version for VDR 1.5.11. Greetings, Klaus". Ще б плагіни перекласти, і можна тішитися меню на рідній мові.

Ящо хтось цікавиться тестуванням, то може спробувати, інформація про те є тут http://www.vdr-portal.de/board/thread.php?threadid=69888, правда, німецькою мовою, але використавши перекладач, можна легко прочитати про все необхідне для інсталяції експериментальної версії.

неділя, 28 жовтня 2007 р.

Lirc i VDR

Це все потрібно, якщо Ви маєте Сат картку з пультом. В принципі, підходить будь-який інфрачервоний приймач та пульт, тільки треба правильно його настроїти.
Перше потрібно встановити пакет lirc

$ sudo apt-get install lirc

Далі просто налаштувати його, стягнувши правильний файл конфігурації для вашого пульта з http://lirc.sourceforge.net/remotes/ і записати його як /etc/lirc/lircd.conf. Далі відповідно відредагувати /etc/lirc/hardware.conf . Мій виглядає таким чином (коментарії червоним)

# /etc/lirc/hardware.conf
#
#Chosen Remote Control
REMOTE="TechniSat" - назва пульта

# Arguments which will be used when launching lircd
LIRCD_ARGS=""

#Don't start lircmd even if there seems to be a good config file
#START_LIRCMD=false

#Try to load appropriate kernel modules
LOAD_MODULES=true - викликати скомпільовані модулі, що вже є в ядрі

setserial /dev/ttyS0 uart none - це я прописав, бо інакше не визивався модуль

# Run "lircd --driver=help" for a list of supported drivers.
DRIVER="default" - відповідний драйвер
# If DEVICE is set to /dev/lirc and devfs is in use /dev/lirc/0 will be
# automatically used instead
DEVICE="/dev/lirc0" - який девайс слухати
MODULES="lirc_serial" - який модуль викликати

# Default configuration files for your hardware if any
LIRCD_CONF=""
LIRCMD_CONF=""


Потім перезапустити lirc:

$ sudo /etc/init.d/lirc restart

і переконатися що працює все правильно, запустивши таку команду і понатискавши кнопки на пульті:

$ irw

Далі перезапустити VDR. Якщо все зроблено правильно, то запуститься меню навчання VDR розуміти команди з пульта. Якщо ж нема нічого, то переконатися, що VDR запущене з опцією --lirc:

$ ps xuawf | grep vdr

якщо так, то зупинити VDR:

$/etc/init.d/vdr stop

витерти файл remote.conf

$ rm /etc/vdr/remote.conf /var/lib/vdr/remote.conf

і перезапустити VDR:

$/etc/init.d/vdr start

четвер, 25 жовтня 2007 р.

Установка та настройка VDR на Ubuntu Gutsy

Скажу прямо - я ніколи не сподівався, що старий комп'ютер може відслужити таку службу. Припустимо, у Вас вдома завалявся старий комп, наприклад пентіум 2 або 3, 64М або 128М рам, процесор від 400 мегагерц, відеокарта від 4М рам, можливо ТВ-карта і Ви маєте СкайСтар 1, 2 або 3 з пультом або без, хард на 5-10 гіг, доступ до інтернету. Чому б це все не засунути в якийсь підходящий корпус, наприклад від старого відеомагнітофона і не перетворити його у повноцінний тюнер, а якщо ще й є сд або двд привід, то і у медіацентр? Все, що для цього потрібно - трохи мати досвід з компами, трохи попередніх знань з роботою в консолі в лінуксі і трохи удачі. В зв'язку з цим було створенo спочатку проект VDR - програмне забезпечення, яке допомагало управляти сат картами в лінуксі, а потім і на його базі за допомогою Дебіана-сарджа (3 версії дебіан лінукса) і цілий дистрибутив під назвою arVDR. Що воно робить? Робить практично ВСЕ! Не поступається нічим дрімбоксам, дозволяє записувати ТВ програми як на диск, так і на сд/двд, має купу плагінів, які просто інсталються в системі, перегляд закодованих програм, емулятори і т.п. Дивитися про це тут http://www.free-x.de/wiki/index.php/Features, тут http://www.free-x.de/wiki/index.php/VDR_vs_DreamBox і тут http://www.allrussian.info/thread.php?threadid=63084. Найважливіше, що не потрібно гнатися за новими тюнерами, вистарчить тільки робити апдейти системи, а залізо як було, так і лишається. Окрім того, отримуєте високоякісну картинку, як в найкращих Дрімах або Dcom-ах.

Я виходив з наступного: Dell OptiPlex GX1, специфікація така:

Microprocessor types Intel Pentium II microprocessor with MMX™ technology or Intel Pentium III microprocessor
Microprocessor speeds 266, 333, 350, 400, or 450 MHz (Pentium II);
450, 500, 550, or 600 MHz (Pentium III)
Internal cache KB (16-KB data cache, 16-KB instruction cache)
L2 cache memory 512-KB pipeline burst, 4-way set-associative, write-back SRAM
Audio Model Crystal Semiconductor
Audio Chip set CS4236

Video type integrated ATI Rage Pro (AGP 2X) graphics
Video memory 4 MB standard (upgradable to 8 MB) SGRAM

RAM 128 MB

Відеокарта не мала ТВ-виходу, тому я поїхав на базар і купив (пощастило!) RealMagic Hollywood Plus. Про те, що я купив взагалі суперову карту, я взнав лише вдома, коли переглядав інфу, що ж я все таки купив. Але просто не хотілося вертатися з порожніми руками з базару, а старих PCI відео-карт з ТВ-виходом я на цілому базарі не знайшов.
До цього всього ще була докуплена СкайСтар2 SAT-S карта. По цій карті я знайшов наступні важливі лінки:
The UnOfficial Sigma Designs Hollywood Plus FAQ
Вывод видео со SKYSTAR 1 через RealMagic Hollywood Plus на телевизор
Драйвера (Вінда)
Детальний опис карти з малюнками.

Уважне читання форуму http://www.allrussian.info/board.php?boardid=61 нарешті привели до того, що я зміг практично без особливих труднощів поставити VDR на цей комп і перетворити його в непоганий медіацентр. Ставив я його на Убунту, оскільки маю досить великий досвід з цією системою. Ставити образ arVDR я не хотів - він базований на старому debian-sarge, а мені хотілося щось нове, ну і мати поле для екпериментів.

Приступив я стандартно. Стягнув з нету netinstall образ, записав на компакт-диск, і з нього запустив інсталяцію системи. Комп був підключений до нету через кабель. Встановлював тільки базову систему і SSH сервер, без нічого лишнього, дав автоматом розбиття диску, інсталював GRUB, додав користувача, і по закінченню перевантажив. Залогінився як користувач, створив пароль для root:

$ sudo passwd

і далі працював вже від імені root:

$ su

Оскільки це мав бути тюнер з підключенням до інтернету, то я використав вже свій досвід з USB Wireless card, вписав статичну адресу в /etc/network/interfaces (це для WEP, жирним дані які потрібно виставляти):

auto wlan0
iface wlan0 inet static
wireless-essid Назва сітки
address 192.168.0.3
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.0.1
wireless-key Ключ

Після відключив нет-кабель, перезапустив сітку

$ /etc/init.d/network restart

і все чудесно піднялося. Тепер можна було відключати монітор, поставити цілий комп біля телевізора і попідключати все - вихід ТВ і аудіо з RealMagic Hollywood карти до телевізора у відповідні входи, шнур від сателітарної антени у відповідне гніздо RealMagic Hollywood карти. Комп'ютер-тюнер тепер можна контролювати за бопомогою SSH з іншого локального компа (перед тим запустивши xhost + для графіки):

$ xhost +
$ ssh root@192.168.0.3 -X

Тепер потрібно поставити само VDR. Я уважно прочитав Вікі про інсталяцію VDR на Убунту і оскільки принципово Ґутсі не відрізняється від Фейсті, то можна було слідувати поданим там вказівкам, враховуючи ще те, що я збирався компілювати VDR з джерельних файлів, а не використовувати ті, які є в стандартних репозиторіях Убунту.

Нижче подаю свої репозиторії (файл /etc/apt/sources.list)


# See http://help.ubuntu.com/community/UpgradeNotes for how to upgrade to
# newer versions of the distribution.

deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy main restricted
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy main restricted

## Major bug fix updates produced after the final release of the
## distribution.
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-updates main restricted multiverse
#deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-updates main restricted

## N.B. software from this repository is ENTIRELY UNSUPPORTED by the Ubuntu
## team, and may not be under a free licence. Please satisfy yourself as to
## your rights to use the software. Also, please note that software in
## universe WILL NOT receive any review or updates from the Ubuntu security
## team.
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy universe
#deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy universe

## N.B. software from this repository is ENTIRELY UNSUPPORTED by the Ubuntu
## team, and may not be under a free licence. Please satisfy yourself as to
## your rights to use the software. Also, please note that software in
## multiverse WILL NOT receive any review or updates from the Ubuntu
## security team.
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy multiverse
#deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy multiverse

## Uncomment the following two lines to add software from the 'backports'
## repository.
## N.B. software from this repository may not have been tested as
## extensively as that contained in the main release, although it includes
## newer versions of some applications which may provide useful features.
## Also, please note that software in backports WILL NOT receive any review
## or updates from the Ubuntu security team.
# deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-backports main restricted universe multiverse
# deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-backports main restricted universe multiverse

deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-security main restricted
#deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-security main restricted
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-security universe
#deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-security universe
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-security multiverse
#deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-security multiverse

## Medibuntu - Ubuntu 7.10 "gutsy gibbon"
## Please report any bug on https://bugs.launchpad.net/medibuntu/
deb http://packages.medibuntu.org/ gutsy free non-free
#deb-src http://packages.medibuntu.org/ gutsy free non-free

## VDR sources
deb-src http://e-tobi.net/vdr-experimental etch base addons vdr-multipatch



Після того послідовність дій така:

1. Оновити систему і заінсталювати потрібні пакети для інсталяції:

$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install dpkg-dev build-essential fakeroot

2. Зробити директорію, де будуть складатися джерельні файли:

$ cd ~
$ mkdir vdr-src
$ cd vdr-src

3. Заінсталювати джерельний код VDR:

$ apt-get source vdr

4. Отримати автоматично залежності:

$ sudo apt-get build-dep vdr

5. Переконатися чи є все потрібне для компілювання:

$ sudo apt-get install debhelper linux-headers-generic libjpeg62-dev dpatch
$ sudo apt-get install libcap-dev libncurses5-dev6.

6. Активувати потрібні поправки до джерельного коду. Для цього відкрити файл vdr-1.4.*/debian/patches/00list і відкоментувати потрібні правки. При цьому треба бути уважним, тому що правки можуть колідувати одна з одною. Мій файл виглядає наступним чином:

02_Makefile-CFGDIR
03_cmdsubmenu
04_newplugin
06_default_svdrp_port_0
09_sort_options
10_dd-record-option
11_sortrecordings
12_osdbase-maxitems
14_cap-memsize
15_dvbplayer
16_channels.conf.terr-fix
17_epg-conv-iso6937

81_Make_config
82_valgrind

# Patch collection (replaces enAIO).
# opt-20_liemikuutio

# The Jump patch allows automatic jumping over cutting marks.
# opt-24_jumpplay

# Patch needed for the subtitles and the ttxtsubs plugin.
opt-27_subtitles-ttxtsubs
opt-27-x_subtitles-ttxtsubs-volumebar-fix

# Patch needed for the analogtv plugin.
# opt-30-x_analogtv

# Makes VDR aware of the reelchannalscan plugin
opt-31-x_reelchannelscan

# Patch that shows if there is a valid setup value left or right with <>.
# opt-35_setup-show-valid

# Patch to handle recordings that should be cutted in a queue (-/+ autodelete).
# opt-36_CutterQueue
# opt-36_CutterQueue-AutoDelete

# Patch needed for the menuorg plugin.
# opt-37-x_menuorg

# Patch that suppresses double EPG entries.
opt-38_disableDoubleEpgEntrys

# Patch to disable normal epg update for specified channels.
opt-39_noepg

# Patch that adds some icons to timer, recording and channel list.
opt-40_wareagle-icons

# Patch to show an info, if it is possible to record an event in the timer-info.
opt-41-x_timer-info

# Patch to allow plugins to replace the VDR mainmenus
# opt-42-x_MainMenuHooks

# Shows remaining recording capacity in recordings menu.
# (Requires opt-41-x_timer-info !)
opt-43-x_recordshowfree

# Patch needed for the rotor plugin.
# opt-44_rotor

# Patch needed for the yaepg plugin.
opt-45_yaepg

# Patch to play on DVD archived VDR recordings.
opt-46_dvdarchive

# Estension to opt-46_dvdarchive to play VIDEO-DVD's as archived VDR recordings.
# opt-46_dmh-dvd-archive

# Some Debian specific defaults for opt-46_dmh-dvd-archive
#opt-46-x_dmh-dvd-archive-debian

# Patch for assigning special satellites to one dvb card.
# opt-47_sourcecaps

# Patch for the PIN plugin
# opt-48-x_pin

# Patch to share one sat connection for several cards.
# opt-49_sharelnb

# Patch required for the GraphTFT plugin
# opt-50_graphtft

# Patch required for the GraphTFT plugin >= 0.1
# opt-50_graphtft-0.1

# Modifies the start time of recordings to the first cutting mark
# (disabled by default - enable in VDR's recording setup)
# opt-51_cuttime

7. Скомпілювати пакети і створити дебіанські пакети:

$ cd ~/vdr-src/vdr-1.4.*
$ fakeroot debian/rules binary

Дебіанські пакети створяться в ~/vdr-src.

8. Інсталювати пакети:

$ cd ~/vdr-src
$ dpkg -i vdr_1.4*.deb vdr-dev_1.4*.deb
$ /etc/init.d/vdr stop
(Зупинити VDR, щоб заінсталювати плагіни для нього).


Таким чином пакет VDR заінстальований. Мені потрібні були ще драйвера для моєї Hollywood card.

$ cd ~/vdr-src
$ wget http://garr.dl.sourceforge.net/sourceforge/dxr3/em8300-0.16.3.tar.gz
(Брати з http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=5165)
$ tar -xvzf em8300-0.16.3.tar.gz
$ cd em8300-0.16.3
$ ./configure --prefix=/usr
$ make
$ make install

$ cd modules
$ make
$ make install

Драйвера інстальовані. Потрібно ще стягнути мікрокод для карти. Я скористався готовим скриптом:

$ cd ~/vdr-src
$ wget http://vdr.oasis.org.ua/files/firmware_update.sh
$ apt-get install unzip
$ sh firmware_update.sh

Після цієї процедури отримуються три файли з мікрокодом в /usr/lib/hotplug/firmware/ з назвами 2_41microcode0.bin, 2_41microcode1.bin і 2_41microcode2.bin. Треба поекспериментувати і визначити, який саме мікрокод найбільше підходить.

$ cp /lib/firmware/em8300.bin /lib/firmware/em8300.bin.orig
(збережемо про всяк випадок старий мікрокод, якщо він там вже був)
$ rm /lib/firmware/em8300.bin
$ ln -s /usr/lib/hotplug/firmware/2_41microcode0.bin /lib/firmware/em8300.bin
(лінк на перший файл мікрокоду)

Це ще не все. Потрібно тепер ще настроїти картку, тобто прописати опції для виклику модуля em8300. Для цього є утиліта dxr3config, яка робить автоматично.

$ cd ~/vdr-src
$ wget http://free.pages.at/wicky4vdr/download/dxr3config0-3-4.tgz
$ tar -xvzf dxr3config0-3-4.tgz
$ cp usr/sbin/dxr3config /usr/sbin/dxr3config
$ mkdir /usr/share/dxr3config
$ cp usr/share/dxr3config /usr/share/dxr3config/dxr3config.m2v

Запускаємо:

$ dxr3config

і на телевізорі дивимося що вийшло, пробуючи різні параметри. Мій файл конфігурації /etc/modprobe.d/em8300 виглядає так:

#configuration for adv717x bt865 em8300, generated by dxr3config 0.3.4
#chip-parameterset: 3
alias char-major-121 em8300
install em8300 /sbin/modprobe adv717x && /sbin/modprobe --ignore-install em8300
remove em8300 /sbin/modprobe -r --ignore-remove em8300 && /sbin/modprobe -r adv717x
options adv717x pixelport_16bit=0 pixelport_other_pal=1 output_mode=comp+psvideo
options em8300 dicom_fix=1 dicom_control=1 dicom_other_pal=1 audio_driver=osslike
#options em8300 activate_loopback=1 dicom_fix=1 dicom_control=1 dicom_other_pal=1 audio_driver=oss

Лишилося тепер заінсталювати плагіни для VDR. Повний список плагінів можна подивитися тут: http://www.e-tobi.net/repositories/repositories.html.

Плагін для субтитрів vdr-plugin-subtitles:

$ cd ~/vdr-src
$ apt-get source vdr-plugin-subtitles
$ sudo apt-get build-dep vdr-plugin-subtitles
$ cd vdr-plugin-subtitles-*
$ fakeroot debian/rules binary
$ cd ..
$ sudo dpkg -i vdr-plugin-subtitles_*.deb

Плагін для перегляду з використанням xine (без використання dxr3 карти,
декодування буде відбуватися на рівні софту ) vdr-plugin-xineliboutput

$ apt-get source vdr-plugin-xineliboutput
$ sudo apt-get build-dep vdr-plugin-xineliboutput
$ cd vdr-plugin-xineliboutput-*
$ fakeroot debian/rules binary
$ cd ..
$ sudo dpkg -i vdr-plugin-xineliboutput_*.deb libxine-xvdr_*.deb
$ sudo dpkg -i libxineliboutput-sxfe_*.deb xineliboutput-fxfe_*.deb
Подібний плагін як вище:
$ apt-get source vdr-plugin-softdevice
$ sudo apt-get build-dep vdr-plugin-softdevice
$ cd vdr-plugin-softdevice-*
$ fakeroot debian/rules binary
$ cd ..
$ sudo dpkg -i vdr-plugin-softdevice_*.deb

Мій основний плагін vdr-plugin-dxr3:

$ apt-get source vdr-plugin-dxr3
$ sudo apt-get build-dep vdr-plugin-dxr3
$ cd vdr-plugin-dxr3-*
$ fakeroot debian/rules binary
$ cd ..
$ sudo dpkg -i vdr-plugin-dxr3_*.deb

і т.д. з решта потрібними плагінами.

Для перегляду на екрані монітору потрібно зробити ще деякі речі. Із-за якогось багу в Убунту не створюється фреймбуфера /dev/fb0. Для цього потрібно зробити наступне. В файлі /etc/modprobe.d/blacklist-framebuffer повідкоментовувати всі модулі (або модулі які будуть використовуватися). В файлі /etc/modules треба прописати відповідний модуль фреймбуфера. В мому випадку з відеокартою ATI Technologies Inc 3D Rage Pro AGP і звуком на базі чіпсету cs4236 файл виглядає таким чином:

# /etc/modules: kernel modules to load at boot time.
#
# This file contains the names of kernel modules that should be loaded
# at boot time, one per line. Lines beginning with "#" are ignored.

loop
lp
fuse
#radeonfb
atyfb
snd-cs4236

atyfb - власне модуль для моєї відеокарти, snd-cs4236 - модуль для звуку. В файлі /etc/initramfs-tools/modules прописати модуль fbcon i про всяк випадок vesafb (можливо і не треба, я експериментів не робив). Так виглядає мій файл /etc/initramfs-tools/modules:

# List of modules that you want to include in your initramfs.
#
# Syntax: module_name [args ...]
#
# You must run update-initramfs(8) to effect this change.
#
# Examples:
#
# raid1
# sd_mod
fbcon
vesafb
#radeonfb
#atyfb

Щоб фреймбуфер ініціалізувався, потрібно прописати в /boot/grub/menu.lst в кінці стрічки з
kernel таке : video=atyfb:mode:800x600-32@60 (це для моєї картки!!!). В загальному вистарчить вказати vga=788 або vga=791 (в залежності від монітору). Тепер треба, щоб модулі завантажувалися разом з ядром:

$ update-initramfs -u -k all -v
$ reboot

Комп'ютер перезавантажиться. Треба знову залогінитися і перевірити чи існує /dev/fb0:
$ ls /dev/fb0
Якщо ж нема, то значить щось не так.
Підредактуємо тепер файл конфігурації плагінів VDR /etc/vdr/plugins/order.conf. В ньому вписуємо плагіни, які ми хочемо щоб викликалися або ж не викликалися. Якщо перший прописаний плагін вказаний просто, без знаку "-", то він викличеться першим і далі модулі які прописані далі, потім ті плагіни які VDR сам пошукає в директорії /usr/lib/vdr/plugins. Якщо ж переж назвою плагіна стоятиме "-", то він взагалі не викличеться. Наприклад, якщо ви запускаєте VDR з dxr3, то плагіни як softdevice i xineliboutput треба закоментувати, поставивши перед ними "-":

dxr3
-sofdevice
-xineliboutput

Перевіримо чи все в порядку:
$ lsmod | grep fb
Має дати завантажені модулі фреймбуфера.
$ lsmod | grep em8300
Має показати чи авантажений модуль em8300,
$ cat /proc/em8300/*
Має дати щось таке:

----- Driver Info -----
em8300 module version 0.16.3-rc4
Card revision 1
Chip revision 2
Video encoder: ADV7175 at address 0x6a on EM8300 I2C bus 1
EEPROM data: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 checksum: 88d608b3599fabd0cecc5a0b504670c4
Memory mapped at address range 0xc8c80000->0xc8d80000 (FIFOs using MTRR)
Microcode version 0x2d loaded
Display buffer resolution: 720x576
Dicom set to TV-out
Using PAL
Aspect is 4:3
Analog audio output

Можливо там не буде стрічки Microcode version 0x2d loaded. Мікрокод викликається, коли запускається VDR з плагіном dxr3 за допомогою em8300setup автоматично. Тепер можна запускати VDR (наприклад, прописавши перед тим плагін dxr3 і закоментувавши sofdevice i xineliboutput):

$ /etc/init.d/vdr restart

На екрані має появитися меню, яке запрошує Вас прописати клавішам клавіатури певні значення, які потрібні для просування по меню VDR.

Аналогічно, можна викликати інші плагіни, наприклад softdevice. Для цього потрібно настроїти softdevice для виводу на монітор, прописавши в /etc/vdr/plugins/plugin.softdevice.conf стрічку -vo fb: , і рестартонути VDR так як вище. Зображення має появитися на моніторі (так як на фотографії).

вівторок, 9 жовтня 2007 р.

Підключення Wireless Pentagram WU61RL



Попалася мені на розпродажі Wireless USB карта Pentagram WU61RL. Насправді вона не Pentagram, лінукс її ідентифікує як ID 148f:2573 Ralink Technology, Corp.На компакт-диску з драйверами і софтом нічого для лінукса не було чомусь, хоча на коробці писало, що карта сумісна з усіма операційками, в тому числі і з лінуксом. Отже, всадив я її в гніздо USB і, о диво, в мене відразу появився wlan0. Як виявилося, в Кубунту в ядрі вже були скомпільовані драйвера під неї, а саме rt73usb, rt2x00usb. При запиханні карти в комп піднімався ще модуль rt2500usb, але він чомусь спричиняв злітання карти, що виявилося шляхом екпериментів з відключанням і підключанням даних модулів. Я також екпериментував з ndiswrapper ом, карта теж ідентифікується, але чомусь я її ніяк не міг заставити працювати з WAP i WAP2 кодуванням. Я не знаю достеменно, як це зроблено в кубунту, але достатньо було прописати правильно опції для інтерфейсу wlan0 в файлі /etc/network/interfaces (червоним кольором мої коментарі):

auto wlan0 -підняти інтерфейс wlan0 під час завантаження
#iface wlan0 inet dhcp -це закоментовано, але можна використати, якщо нема статичної адреси. При присвоєнні адреси IP через dhcp лінійки з address, netmask і gateway непотрібні
iface wlan0 inet static -для статичної адреси
address 192.168.0.2 -мій статичний адрес IP
netmask 255.255.255.0 -маска
gateway 192.168.0.1 -шлюз
wpa-driver wext -який драйвер використовує wpa_supplicant для роботи з картою
#wpa-driver ndiswrapper -то само, але коли карта піднімається за допомогою ndiswrapper
wpa-ssid назва_сітки - вписати назву сітки, з якою збираєтеся з'єднуватися
wpa-ap-scan 1 -тип сканування сіток
wpa-proto RSN -власне вказує що це WPA2 сітка
wpa-pairwise CCMP -для AES
wpa-group CCMP -для AES
wpa-key-mgmt WPA-PSK -керування ключами
wpa-psk dbdfc38b979d36828c045017735285e342 -ключ, згенерований за допомогою wpa_passphrase

Ну це власне і все. Після того перезапустити сітку:
/etc/init.d/networking restart
і все повинно запрацювати. При цьому запуститься wpa_supplicant, який і буде відповідати за WPA2 шифрування. Рекомендується закоментувати в /etc/network/interfaces стрічки, що відносяться до eth0 (у випадку, якщо мережевий кабель все ще є у гнізді, щоб не було конфлікту):

#auto eth0
#iface eth0 inet dhcp

або

#auto eth0
#iface eth0 inet static
#address 192.168.0.2
#netmask 255.255.255.0
#gateway 192.168.0.1

Можна було б поставити i knetworkmanager, але він не працює з статичним ip, тож я від нього відмовився, оскільки це стаціонарний комп, який буде під'єднаний тільки до однієї сітки і мати тільки одну незмінну статичну адресу.

Доповнення: як показала практика, готові модулі ядра rt73usb, rt2x00usb працюють нестабільно, тож довелося їх прописати в blacklisted модулях і замість них скористатися модулем rt73 з http://rt2x00.serialmonkey.com. Після цього все запрацювало стабільно. Ось детальний опис.

Доповнення: Перевірено на Arch i Slackware, готові модулі працюють явно нестабільно, при швидкості більше ніж 300 к/с комп починає страшенно гальмувати. При заміні на rt73 швидкість > 1 M/s поводить себе нормально.

четвер, 13 вересня 2007 р.

Як встановити Лінукс з твердого диску, не записуючи на СД чи ДВД

Дуже цікавий туторіал по інсталяції Лінукса на хард, не використовуючи при цьому запису СД чи ДВД

Нижче подаю текст, можливо, як буду мати час, перекладу на українську.

Апдейт. Мій вільний переклад:

Як заінсталювати Лінукс безпосередньо з твердого диску, не використовуючи запису на СД чи ДВД

Після того, як Ви скачали дистрибутив Лінукса з інтернету, Вам потрібно записати його на ДВД або ж на кілька СД, щоб його заінсталювати. Загалом ці CD чи DVD використовуються тільки один раз і після того залишаються без вжитку, тим більше, що майже кожен дистрибутив Лінукса оновлюється кожних 6 місяців. Таким чином, якщо Ви збираєтесь оновлювати до нових версій, то у Вас назбирається купка CD, які, фактично, Вам вже не потрібні. Яке непотрібне нищення CD-дисків! Однак, використовуючи маленький трюк, Ви можете заінсталювати будь-який дистрибутив Лінукса безпосередньо з твердого диску без запису його на CD або DVD. Умовою для цього є заінстальована операційна система на Вашому комп'ютері. Це очевидно, тому що якщо Ви не зможете завантажити Вашу машину, Ви не зможете нічого заінсталювати; і ми не будемо завантажуватися з лінуксовського диску, оскільки в нас його не буде. Тут я опишу фокус з Microsoft Windows як з вже заінстальованою операційною системою.

Майже всі лінуксовські інсталери використовують два файли, щоб завантажити комп'ютер: ядро лінукса, і початкову кореневу файлову систему, яка містить мінімальний набір директорій, які монтуються перед тим, як вже буде наявна справжня коренева файлова система. Цю файлову системи також називають Ram disk (initrd). Ми будемо використовувати ці два файли, щоб завантажитись. Тепер опишемо всю процедуру.

1. Для початку ми повинні скопіювати ISO файл(и) Лінукса на твердий диск. Потрібно впевнитися, що партиція на твердому диску є FAT32 (це у випадку, якщо дистрибутив, який Ви інсталюєте, не має підтримки читання/запису NTFS). Деякі дистрибутиви вимагають копіювання ISO файлу(ів) в кореневу партицію. Якщо Ви будете зберігати їх в якійсь директорії, інсталятор може не знайти їх.

2. Використовуючи Winrar, відкрийте ISO файл (не потрібно нічого розархівовувати). Тепер Ви повинні розархівувати два файли, про які ми говорили вище. Ці файли звичайно можна знайти в директорії під назвою isolinux. Різні дистрибутиви можуть містити ці файли в інших місцях; Ви повинні пошукати їх. Ці два файли можуть теж мати різні назви і різних дистрибутивах. Файли, які потрібно знайти і витягнути з архіву є: (файл ядра, позначений зеленим кольором, і Ram disk, позначений червоним кольором)

Fedora: vmlinuz і initrd.img

Suse: linux і initrd

Mandriva: vmlinuz і all.rdz

Ubuntu: vmlinuz і initrd.gz

Gentoo: gentoo і gentoo.igz

Knoppix: vmlinuz і initrd.img

Slackware: bzImage і initrd.img

Debian: vmlinuz and initrd.gz

3. Запишіть ці два розархівовані файли в c:\boot (Вам потрібно створити директорію "boot")

4. Тепер скачайте файл, який називається grub4dos звідси. Розархівуйте його в директорію "boot" і файл "grldr" з скачаного архіву. Всередині директорії "boot" є директорія, яка називається "grub"; скопіюйте директорію "grub" в c:\boot. Скопіюйте файл "grldr" в c:\

5. Відкрийте c:\boot\grub\menu.lst і додайте наступні стрічки. (Зауважте, що hd0 відноситься до першого твердого диску. Якщо Ви маєте більше одного твердого диску, то вони будуть найменуватися як hd1, hd2 etc. Замініть номер в hd0 відповідним номером твердого диску у випадку, якщо Ви маєте windows заінстальований на іншому диску). Замініть Linux_kernel і Ram_disk відповідними назвами файлів, поданими вище (тими, що скопійовані в c:\boot).


title Install Linux
kernel (hd0,0)/boot/Linux_kernel
initrd (hd0,0)/boot/Ram_disk


6. Тепер Ви повинні grub в файл c:\boot.ini . Ви можете відкрити boot.ini, клікаючи на Start -> Run і вдруковуючи там c:\boot.ini. Якщо Windows не дозволить Вам його модифікувати, то зайдіть в Control Panel -> System і клікніть на вкладку Advanced. Тепер під Startup and Recovery клікніть на Settings і тоді на System Startup клікніть Edit. Відкрийте boot.ini і додайте цю стрічку в кінці.

C:\grldr=”Start GRUB”

7. Тепер Ви готові інсталювати Лінукс. Перевантажте Ваш комп і з меню завантаження виберіть "Start GRUB". Це завантажить GRUB. З меню grubа виберіть "Install Linux". Під час інсталяції Вас запитає про джерело інсталяції. Виберіть твердий диск і тоді виберіть партицію на ньому, на яку Ви скопіювали файли ISO. В деяких випадках Вам потрібно буде вдрукувати повний шлях і точну назву файлу ISO. Так що запишіть собі це наперед перед інсталяцією.

Я персонально протестував це з Fedora, Suse і Mandriva і цей спосіб працює без проблем. Я не маю сумніву, що він буде працювати і з іншими дистрибутивами.

Update: dougfractal додав, що подібний спосіб можливий також і з під інстальованого Лінукса. Він його застосував таким чином:

З терміналу введіть ці команди

sudo mkdir /distro
sudo chmod `whoami`:`whoami`
cp MYLINUX.iso /distro/distro.iso

Тепер розархівуйте Linux_kernel & Ram_disk до /distro#

Відкрийте /boot/grub/menu.lst

#ADD NEW ENTRY#
title Install Linux
root (hdX,X)
kernel /distro/Linux_kernel
initrd /distro/Ram_disk

Перевантажтесь і виберіть "Install Linux" з меню grub.

понеділок, 3 вересня 2007 р.

HP dv6305us i s-video

Повертаюся до свого лаптопа HP dv6305 (з серії dv6000). А саме, вирішив я подивитися на великому екрані фільм, використавши лаптоп як ДВД програвач. Ага, не так швидко - нічого не вдалося. Заміна різних шнурків s-video, драйверів під віндою, настройка X сервера під лінухом нічого не дала. Читання форумів дало лиш інфо, що це загальна недоробка всіх dv6000, хоча подекуди траплялися повідомлення, що в декого все працювало. Не знаю, правда, яким чином. От так то... Буду пробувати далі.

пʼятниця, 17 серпня 2007 р.

Вебалерт (webbalert)!!!

Вав, що я розкопав!!! http://webbalert.com/ - стрім новин по світу IT технологій, кльова кобіта, якій рот не закривається :-)


Tesco Techweb1 відеокамера і лінукс



Вчора випадково в Tesco надибав на розпродажі вебкамеру за 30 злотих (біля 10 баків), яку відразу і купив. Камера фуфло, звичайно, але для експериментів цілком згодиться. До камери докладався компакт-диск з дровами, під віндою з третьої спроби камера запустилася. Під лінуксом інша історія. Камера ніяк не детектувалася. Пошук по нету дав небагато, але цього стало. Я знайшов блог, де описувався процес інсталяції камери, що я і зробив. Запрацювало відразу - після запуску модуля камеру стало видно як

$lsusb
Bus 002 Device 002: ID 093a:2468 Pixart Imaging, Inc. Easy Snap Snake Eye WebCam

В мене лишилося питання - яким чином відомо, який драйвер використовувати для камери, якщо вона не детектується? Розбирати її і дивитися який там чіп стоїть?

вівторок, 17 липня 2007 р.

Полетів мій стаціонарний комп з материнкою 8IDX3

Після internet update біосу в мене полетів мій стаціонарний комп. В мене стоїть 8IDX3 Gigabyte материнка. В один прекрасний момент вчора гігабайтовський апдейтер @BIOS під віндою (я переглядав як там моя вінда поживає за рік часу, що я до неї не заглядав :-) ) запропонував обновити біос на версію F5 (до того в мене стояв біос версії F4). Апдейт пройшов нормально, ребут я не зробив відразу, як пропонувалося, але за деякий час все зависло, після цього я хоч-не-хоч мусив перезавантажити комп. В результаті екран залишився чорний, живлення йшло на всю периферію, однак завантажитися чи то з дисків, чи сідіромів, чи дискети було неможливо. Як виявилося, дуал біос в мене, на жаль, нема, відновити запасну копію біоса от так просто не вийде... Я перечитав купу форумів, однак висновок напрошувався тільки один - зовнішня перепрошивка біоса або заміна самої мікросхеми біоса. Робити було нічого, всі доступні способи я вже випробував. Сьогодні я заніс його в майстерню. Пообіцяли завтра в обід дати відповідь. Побачимо... Висновок - ніколи не робити пропоновані інтернет-апдейти!!! Я дав маху - перед тим як робити апдейт, треба було хоч глянути в неті, що F5 версії для моєї материнської плати немає! Звідки ж взялося воно в них на інтернет апдейті? Загадка.

пʼятниця, 13 липня 2007 р.

Недокументовані можливості Openoffice.org

Цікава річ - в опенофісі є теж недокументовані можливості. Програмісти опенофіса вже настільки стараються наблизитися до MSoffice, що теж залишають деякі "фічі". Достатньо відкрити опенофіс кальк (Openoffice.org Calc) і ввести в будь-якій комірці =Game(”StarWars”) і подивитися, що з того вийде.


Зауваження: про недокументовані можливості MSoffice є тут: http://en.wikipedia.org/wiki/Easter_eggs_in_Microsoft_products.

четвер, 12 липня 2007 р.

Лаптоп HP dv6305us AMD 64 X2 Turion і Kubuntu Gutsy developer version на ньому



Я придбав перший власний ноутбук! Це подія для мене!
Тут я хочу розказати про мій досвід інсталювання Кубунту на нього.
Почав я з того, що зніс начисто вісту з нього, зніс всі партиції разом з HP партицією і інстальнув про всяк випадок мастдай XP. Причини було дві. По перше, віста дуже повільно рухалася на ньому, а по друге, мені вона не подобалася. XP сів добре, єдине, що всі дрова довелося брати з http://www.hp.com, де потрібно вибирати версію dv6000 - моя модель такого типу. Потім зайнявся нарешті Кубунту. Інсталював її з netboot image для AMD 64, образ якого стягнув кубунтівського дзеркала. Інсталяція пройшла добре, груб запустився і Gutsy запустився, однак до опцій ядра потрібно додати noapic nolapic. Попробував я запустити вінду - ага, чорта з два, не йде. Коли ж я grub заінсталював на флешку, то після запуску з флешки запускалося все. Довгий пошук по інтернету дав результат. Як виявляється, HP ставить перепону на біос і хард-диски, яка не дозволяє запускати інші системи крім оригінально інстальованих XP чи Вісти. І спосіб на це якраз такий - MBR записувати на третє джерело - флоппі або флешку, або ж перевстановити біос від оригінального виробника. Тут трохи інформації про це (французькою) Les PC tatoués. Після роздумування я відважився на повне витирання диску. Зробив я це за допомогою Ultimate Boot Cd, де вибрав Wiping tools. Процедура тривала досить довго, однак після наново всіх інсталяцій (XP і Кубунту) завантажуватися стали дві системи.
Тепер детальніше про Кубунту. Тут не все так просто. В мене раніше не було ніякого досвіду з АМД 64 машинами. Тому більшість інформації довелося брати з інтернету. Особливо допомогли сторінка Ubuntu wiki page та сторінка Алісона Феррарі.

Моя кофігурація дисків виглядає так:

$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 1 1912 15358108+ 7 HPFS/NTFS
/dev/sda2 1913 9729 62790052+ f W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5 1913 3187 10241406 b W95 FAT32
/dev/sda6 3188 3309 979933+ 82 Linux swap / Solaris
/dev/sda7 3310 4622 10546641 83 Linux
/dev/sda8 4623 9729 41021946 83 Linux

$ df -h
Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda7 10G 4,1G 5,4G 44% /
varrun 234M 116K 234M 1% /var/run
varlock 234M 4,0K 234M 1% /var/lock
udev 234M 68K 234M 1% /dev
devshm 234M 0 234M 0% /dev/shm
/dev/sda8 39G 507M 37G 2% /home
/dev/sda1 15G 6,2G 8,6G 42% /media/sda1
/dev/sda5 9,8G 1,5G 8,4G 15% /media/sda5


Як виявилося, пульт до нотбука запрацював відразу. При натисканні на кнопки запускається Amarok і дає можливість програвати, збільшувати, зменшувати або виключати звук, програвати наступну композицію і т.д.
Що не запрацювало, так це wifi картка. lspci показав, що в мене Broadcom Corporation Dell Wireless 1390 WLAN Mini-PCI Card (rev 01). Пошук по інтернету дав простий розв'язок. Нижче послідовно мої дії:

mkdir wifi
cd wifi

Далі через sudo:

wget http://svit.epfl.ch/stuff/wl_apsta.o
apt-get install bcm43xx-fwcutter
bcm43xx-fwcutter -w /lib/firmware wl_apsta.o
modprobe -r bcm43xx
modprobe bcm43xx

Після цього синій вогник на панелі нотбука засвітився, показуючи що wireless картка ініціалізувалася. Knetworkmanager показав, що знайшлися сітки, і далі вже не було проблем з'єднатися з нетом.

Наступною річчю, з якою довелося поморочитися, так це flash i java плагіни до вогнелиса. Як виявилося, вогнелис під АМД 64 працює, і працює добре, однак 64-бітних плагінів немає. Тому, щоб мати можливість використовувати 32-бітні плагіни, потрібно запустити 32 бітну версію вогнелиса. В цьому я користувався допомогою цієї сторінки: https://help.ubuntu.com/community/FirefoxAMD64FlashJava . Фактично до цього мені мало що є додати, зробив все як там написано, тобто викинув 64-бітний вогнелис і заінсталював, користуючись поданою сторінкою, 32 бітну версію вогнелиса і всі плагіни. Треба особливо врахувати інструкції, подані вверху сторінки, щоб працював нет (з ipv6).

Ще одне це бабранина з модемом. Для ідентифікації модему я користувався таким софтом: http://linmodems.technion.ac.il/packages/scanModem.gz , в результаті якого я взнав, що в мене є hsfmodem. Далі вже було просто - зайти на сторінку http://www.linuxant.com/, стягнути драйвера до модему, скомпілювати і заінсталювати їх. Треба врахувати, що фрі драйвера дають тільки 14 кб/с, щоб мати 56 к треба купити ліцензію або ж використати форум Проблемы с Connexant'овскими дровами на модем. Якщо користуватися останнім, то треба створити символьне посилання hsfengine-i386.O в modules/imported на hsfengine-x86_64.O. Таким чином, модем в мене встановився і розпізнався.
Тепер щодо комунікаторів, а саме skype. Тут треба звернути увагу на оці хелпи https://help.ubuntu.com/community/Skype і http://forum.skype.com/index.php?showtopic=76815. В принципі, цього вистарчає. Якщо ж якісь проблеми, наприклад, Core dumped, то потрібно стягнути з сторінки скайпу статік версію і замінити /usr/bin/skype на файл skype з статичної версії. Після цієї процедури в мене скайп запустився.



Важливе зауваження після допису Юрка: В принципі, оцим всім інсталюванням через одне місце можна було б і не бавитися. Виявляється, можна поставити просто 32-бітну версію і все буде працювати на 32 бітах. А я цього не знав :-) Але переставити завжди можна! Хоча з другого боку, якщо вже є 64-бітна машина, то чого б її не використовувати як 64-бітну? Здалося б провести серію тестів, щоб визначити врешті, яка версія краще гуляє - 32 біт чи 64.


Доповнення щодо безпровідного зв'язку: довелося викинути bcm43xx модуль (прописавши його в blacklisted modules), і поставити ndiswrapper з віндозними драйверами. Причиною стало часте переривання зв'язку, якась некоректна робота модуля bcm43xx.

субота, 7 липня 2007 р.

Перший мій запис. Цікаво. До цього дня подібним не займався, але все в житті треба колись міняти.

Google Analytics